Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Tabletki antykoncepcyjne a tycie – prawda czy fałsz?

5 października 2020


Metod na skuteczną antykoncepcję jest wiele, jednakże dużo z nich jest skojarzonych z różnego rodzaju skutkami ubocznymi. W niektórych przypadkach skutki te przewyższają korzyści korzystania z danej metody. Tak też może być w przypadku antykoncepcji hormonalnej. Wśród najczęściej zgłaszanych skarg na tabletki antykoncepcyjne wiele z nich dotyczy nagłego wzrostu wagi.

Tabletki antykoncepcyjne a tycie – skąd to wynika?

Dla wielu kobiet tabletki antykoncepcyjne stanowią idealne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Są one też często zalecane gdy kobieta zmaga się z nieregularnymi miesiączkami lub innymi zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. Tabletki te zazwyczaj opierane są na niskich dawkach estrogenu i progesteronu, czyli dwóch głównych hormonów żeńskich, kontrolujących płodność u kobiet. Jednakże efekt tych hormonów sięga znacznie dalej. Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno estrogen, jak i progesteron mają także wpływ na szereg innych procesów, jakie zachodzą w kobiecym organizmie. Między innymi są odpowiedzialne za zatrzymywanie sodu i wody w organizmie. Jak łatwo można się domyślić, prowadzi to do wzrostu wagi, choć waga ta nie wynika z gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Jest to po prostu nadmiar wody, który może powodować pojawianie się opuchlizn. Oprócz tego wiele kobiet zauważa u siebie wzrost apetytu, co może doprowadzić do tego, że z biegiem czasu przybędzie parę kilogramów. Jednakże w znaczącej większości przypadków tabletki antykoncepcyjne a tycie to po prostu mit, ponieważ na pewno nie powinny być one źródłem nagłej nadwagi.

Czy tabletki powodują tycie u każdej kobiety?

Podobnie jak w przypadku wielu innych sytuacji, to jak organizm kobiety będzie reagował na tabletki antykoncepcyjne jest sprawą bardzo indywidualną. Tak naprawdę nie da się tego przewidzieć zanim zacznie się używać tabletek. Dopiero wtedy można ocenić wpływ antykoncepcji hormonalnej na wagę, a także wiele innych procesów w organizmie. Można jednak skonsultować się z kobietami w swojej rodzinie, które same miały doświadczenie z tabletkami tego typu. Czasami bowiem to jak organizm reaguje na hormony jest częściowo dziedziczone. Zazwyczaj jednak jest to reakcja bardzo indywidualna. Jeżeli skutki uboczne takie jak retencja wody lub większy apetyt zaczynają być bardzo dokuczliwe, zawsze można skonsultować się z ginekologiem. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych i być może wystarczy po prostu spróbować innych. Zatem antykoncepcja hormonalna pozostaje jedną z najlepszych metod zapobiegania niechcianej ciąży.

Redakcja kasza2go.pl

Redakcja "Kasza2Go" to zespół entuzjastów zdrowego stylu życia, którzy łączą wiedzę i pasję, aby dostarczać czytelnikom wartościowe treści. Każdy członek zespołu wnosi unikalne doświadczenie w dziedzinach takich jak dieta, opieka nad dziećmi, moda, zakupy, lifestyle i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Catering FODMAP
czubryca
Kasza jaglana

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kasza jaglana