Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Po co jest Dzień Ziemi?

13 maja 2021 Po co jest Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Co to jest za święto, kto je zapoczątkował i jaki ma cel? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Dzień Ziemi – geneza powstania

Ideę obchodzenia święta ziemi zaproponował już w 1969 roku John McConnell na konferencji UNESCO. Zagłębiając się w genezę tego święta, można znaleźć informacje, że z dniem Ziemi kojarzone są działania amerykańskich ekologów w 1970 roku. Tę ideę koordynował absolwent Uniwersytetu Stanford – Denis Hayes. Dzięki nagłośnieniu sprawy, w pierwszych obchodach święta wzięło udział prawie 20 mln ludzi, w tym studenci z ponad dwóch tysięcy uniwersytetów. Pierwszy, historyczny Dzień Ziemi został ogłoszony przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto 21 marca 1970. W następnym roku idea została poparta przez sekretarza generalnego ONZ – Sithu U Thanta, który ustanowił na dzień równonocy wiosennej – 21 marca – Dzień Ziemi. W tym dniu w siedzibie ONZ rozbrzmiewa Dzwon Pokoju.

Kiedy obchodzony jest Dzień Ziemi?

Z tym świętem łączą się dwie daty, mianowicie 21 marca oraz 22 kwietnia. Pierwsza data jest powiązana z równonocą wiosenną. W starożytnych czasach był to dzień święta rodzącego się życia. Współcześnie jest to dzień równości, odrzucenia wszelkich różnic. Organizatorzy Dnia Ziemi podkreślają, że ludzie dzielą tę samą planetę, która jest wspólnym dobrem, dlatego wybrali tę datę. Jednocześnie z Dniem Ziemi połączona jest data 22 kwietnia. To właśnie na ten dzień, w 1970 roku, przypadły obchody działań na rzecz Ziemi. W 2009 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 kwietnia jako międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jeśli chcesz żyć bardziej eko, a nie masz na to odpowiednich środków, to skorzystaj ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest pożyczka gotówkowa.

Jaki jest cel Dnia Ziemi?

Ustanowione święto ma przypominać wszystkim ludziom o tym, że to my jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę. Zwraca się uwagę na to, ile zanieczyszczeń jest produkowanych i jaki skutek mają one na nasz ekosystem. Tego dnia odbywa się dużo akcji, mających na celu propagowanie bardziej ekologicznego stylu życia. Do akcji, które są organizowane tego dnia, często należą sprzątanie okolicy oraz rezygnacja z jazdy samochodem. Planujesz zakup auta, które będzie produkowało mniej zanieczyszczeń, ale nie masz wystarczającej ilości pieniędzy? Pożyczka gotówkowa może rozwiązać Twój problem.

Redakcja kasza2go.pl

Redakcja "Kasza2Go" to zespół entuzjastów zdrowego stylu życia, którzy łączą wiedzę i pasję, aby dostarczać czytelnikom wartościowe treści. Każdy członek zespołu wnosi unikalne doświadczenie w dziedzinach takich jak dieta, opieka nad dziećmi, moda, zakupy, lifestyle i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Japońskie smaki w Lublinie
ems

Jesteś zainteresowany reklamą?