Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Skutki niedoboru magnezu w ciąży.

17 października 2020


Niedobór pierwiastków mineralnych jest niebezpieczny dla wszystkich ludzi, kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników mineralnych, ponieważ ich brak wpływa również na rozwijające się w brzuchu dziecko.

Niedobór magnezu w ciąży – skutki

Niedobór magnezu u kobiet ciężarnych objawia się kurczami mięśniowymi i macicznymi. Tego typu skurcze mogą niestety prowadzić do poronienia. Oprócz tego niedobór magnezu potęguje ryzyko powstania rzucawki, która również zagraża ciąży. Niedobór tego pierwiastka wpływa na wzrost, wagę oraz rozwój kości naszego dziecka. Ilość magnezu ma ogromny wpływ na pracę mięśnia sercowego, gdy jest go za mało nasze serce niedotlenia się prawidłowo, jak również może wystąpić arytmia lub zator w naczyniach krwionośnych.

Jak dostarczyć do organizmu magnez w przypadku kobiet w ciąży.
Najważniejsza u kobiet w ciąży jest odpowiednia ilość dostarczanych z pokarmem pierwiastków mineralnych, aby niedoszło do niedoborów. Jeżeli chodzi o niedobór magnezu należy przede wszystkim spożywać produkty bogate w ten składnik. Jeśli jednak poziom magnezu nie ulega poprawie należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zastosuje leczenie farmakologiczne.

Produkty bogate w magnez

Do produktów zawierających sporą ilość magnezu możemy zaliczyć: migdały banany, pomarańcze, jabłka, gorzką czekoladę, białą fasolę oraz kakao. Jasne pieczywo należy zastąpić żytnim lub grahamem. Pestki dyni posiadają również bardzo dużą ilość magnezu, bo aż 500mg w 100g. Jeśli chcemy by wchłanianie magnezu było bardziej skuteczne, należy spożywać owoce wraz ze skórką. Warto jest także sięgnąć po płatki owsiane. Dieta bogata w białko zwierzęce zwiększa przyswajanie tego minerału, natomiast białka roślinne zmniejszają wchłanianie.

Czego unikać przy niedoborze magnezu

Przede wszystkim należy wyzbyć się na jakiś czas produktów z niską zawartością magnezu oraz tych które utrudniają jego wchłanianie. W tym przypadku trzeba unikać nadmiaru płynów moczopędnych. Napoje gazowane, kawa, mocna herbata oraz alkohol wypłukują ten pierwiastek z naszego organizmu. Napoje te możemy zastąpić wodą mineralną bogatą w magnez lub sokami.

Kobiety w ciąży ponad to powinny pamiętać o wysypianiu się oraz chodzeniu na długie spacery. Warto jest również poświęcić chociaż godzinę na zrelaksowanie się i odpoczynek. Najważniejsze jednak, aby kobiety w ciąży unikały sytuacji stresowych, ponieważ wszystko to niekorzystnie wpływa na rozwój malucha i może zagrażać ciąży.

Redakcja kasza2go.pl

Redakcja "Kasza2Go" to zespół entuzjastów zdrowego stylu życia, którzy łączą wiedzę i pasję, aby dostarczać czytelnikom wartościowe treści. Każdy członek zespołu wnosi unikalne doświadczenie w dziedzinach takich jak dieta, opieka nad dziećmi, moda, zakupy, lifestyle i zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Catering FODMAP
czubryca
Kasza jaglana

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kasza jaglana