kasza2go.pl

Kasza2go.pl – zdrowie, dieta lifestyle, moda

Dieta Lifestyle Zdrowie

Rola melatoniny w organizmie człowieka

W organizmie człowieka występuje bardzo wiele hormonów, które mają na niego duży wpływ. Wśród nich można w szczególności wyróżnić melatoninę, która produkowana jest przez szyszynkę. Gdy nastaje zmierzch to rozpoczyna się produkcja tego hormonu. Związany jest on przede wszystkim z odpowiednim snem podczas nocy, dlatego warto zadbać o jego optymalny poziom w swoim organizmie.

Wytwarzanie melatoniny

Melatonina to hormon, który jest wytwarzany w sposób naturalny w organizmie człowieka. Odbywa się to na zasadzie autoregulacji, a także sprzężenia zwrotnego o charakterze ujemnym. Oprócz szyszynki na produkcję melatoniny ma wpływ także cały układ nerwowy. Odbiera on receptory z oka, dzięki czemu organizm wie, w którym momencie nastaje zmierzch. Melatonina wytwarzana jest praktycznie jedynie podczas nocy, gdy występuje największe zaciemnienie w pomieszczeniu. Jednak gdy używamy sztucznego światła to produkcja melatoniny zostaje zmniejszona.

Stężenie melatoniny w organizmie

Stężenie melatoniny w organizmie człowieka może być bardzo zróżnicowane i zależne jest od kilku czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wiek danego człowieka. Największe stężenie melatoniny występuje u dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia. Wraz z wiekiem maleje. Najmniejsze jest u osób starszych, dlatego zazwyczaj śpią one przez mniejszą ilość czasu w ciągu doby. Jednak poziom melatoniny w ciągu dnia nie różni się za bardzo w zróżnicowanych grupach wiekowych.

Objawy niedoboru melatoniny

Niedobór melatoniny może dawać nam konkretne objawy, na które powinno się zwrócić swoją szczególną uwagę. Przede wszystkim są one związane z zaburzeniem rytmu snu i czuwania. Może się on objawiać poprzez zmęczenie, senność, a także rozkojarzenie i drażliwość. Mogą się także pojawić zaburzenia koncentracji oraz bóle głowy. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowy poziom melatoniny w swoim organizmie. Melatonina w korzystny sposób wpływa na sen, a także cały proces zasypiania.

Syntetyczna melatonina

W przypadku występowania problemów z produkcją melatoniny warto zastanowić się nad przyjmowaniem jej w syntetycznej postaci. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie produkują wystarczającej ilości tego hormonu. Syntetyczna melatonina jest także bardzo polecana wszystkim osobom, które często podróżują i cierpią na tak zwany jet lag. Związany jest on z nagłą zmiana strefy czasowej, co bardzo często bywa sporym szokiem dla organizmu. W celu łatwiejszej adaptacji stosuje się właśnie melatoninę.