Kaszel po przebytej chorobie utrzymuje się najdłużej ze wszystkich objawów, często jest męczący zwłaszcza dla małych dzieci. Warto jest nauczyć się odróżniać rodzaje kaszlu, aby móc dobrać odpowiednie leki i skrócić czas jego trwania.
Kaszel mokry a suchy – jak rozróżnić
W przypadku wystąpienia kaszlu suchego, który zazwyczaj występuje na początku choroby lub jest skutkiem podrażnionego gardła, jego objawami są łaskotanie lub drapanie w gardle. Oprócz tego kaszel suchy jest bezproduktywny, dlatego podczas odruchu kaszlu nie odkrztuszana zostaje żadna wydzielina. Ten rodzaj kaszlu jest szczególnie męczący, ponieważ występuje w formie napadowej, niekiedy i duszącej.
Kaszel mokry objawia się w środku infekcji, jest on produktywny i zalega w drogach oddechowych. Kaszel ten oczyszcza oskrzela, płuca, krtań oraz tchawicę, jest on też mniej dokuczliwy. W przypadku tego rodzaju kaszlu wraz z odkrztuszaniem wypluwamy gęstą wydzielinę. Dobrze jest wtedy kilka razy dziennie opukiwać plecy osoby chorej, aby zalegająca wydzielina łatwiej się odrywała.
Jak leczyć kaszel suchy
Kaszel suchy leczy się przyjmowaniem leków hamujących odruch wykrztuśny czyli tak zwanych przeciwkaszlowych. U mniejszych dzieci doskonale sprawdzają się syropy przeciwkaszlowe, które pomagają hamować odruch kaszlu nawet do 9 godzin, co sprawia, że dziecko spokojnie prześpi większość nocy. Oprócz typowych leków możemy również skorzystać z domowych sposobów jak np.: picie ciepłej herbaty z miodem.
Co stosować przy kaszlu mokrym
Kaszel mokry leczy się przeważnie preparatami wykrztuśnymi, które pomagają w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. Warto jednak przypomnieć, że tego typu leki należy stosować tylko do godziny 16, inaczej będziemy męczyć się z odkrztuszaniem w nocy. Dobrze jest zastosować inhalację na rozszerzenie dróg oddechowych oraz pić zwiększoną ilość wody. Domowym sposobem na kaszel mokry jest syrop z czosnku lub cebuli.
Wybierając leki w aptece nie warto jest kupować tych, które przeznaczone są na oba rodzaje kaszlu, ponieważ te specyfiki rzadko kiedy działają. Możemy również sprawdzić na stronach internetowych leki, które są polecane przez inne osoby. Jednak jak wiadomo każda choroba jest inna, dlatego do wyboru preparatów należy podchodzić indywidualnie a najlepiej zasięgnąć porady farmaceuty.
Preparaty dostępne w aptece bez recepty powinny złagodzić objawy kaszlu już po trzech dniach, jeżeli jednak tak się nie stanie należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, gdyż możemy cierpieć na zapalenie płuc czy oskrzeli a wtedy należy wdrożyć antybiotykoterapię.