Większość rodziców bardzo często odwleka a nawet nie widzi potrzeby wybrania się z dzieckiem do psychologa. Przeróżne fobie czy napady agresji tłumaczą sobie wiekiem dojrzewania, jednak w większości przypadków takie zachowanie u dziecka ma zupełnie inne podłoże.
Jakie zachowanie powinno wzbudzić niepokój u rodziców
Rodzicie czy opiekunowie to osoby, które powinny szczególnie zwracać uwagę na zachowanie swojego dziecka, niestety wiele rodziców dzieci starszych podchodzi obojętnie do ich wychowania i nie interesują się ich problemami a wtedy niekiedy pomoc przychodzi za późno.
Objawy jakie powinny wzbudzić czujność rodzica to przede wszystkim agresja, nieśmiałość, lęki, niechęć chodzenia do szkoły. Czasami występują również takie objawy jak nocne moczenie się, brak apetytu czy zamknięcie się w sobie.
Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychologa
Do psychologa powinniśmy udać się z dzieckiem zawsze, gdy niepokoi nas jego zachowanie a my jako rodzie nie potrafimy sobie poradzić. Psycholog dla dzieci jest dostępny w szkole, gdzie wielu uczniów korzysta z jego porad nawet z własnej woli. Jeśli jednak dziecko wstydzi się uczęszczać do szkolnego psychologa, należy poszukać innej placówki psychologicznej.
Na czym polega terapia
Aby terapia w ogóle miała jakiś sens, dziecko oraz rodzice muszą współpracować z psychologiem. Niekiedy rozmowa z rodzicami i podpowiedź psychologa, jak należy postępować wystarcza, by pomóc dziecku rozwiązać problem. W innych przypadkach psycholog najpierw rozmawia z rodzicami i dzieckiem a następnie ustala przyczyny niepokojącego zachowania dziecka. Podczas kolejnych wizyt psycholog pracuje z dzieckiem, tak by jak najlepiej mu pomóc. W większości przypadków rodzice otrzymują porady od psychologa jak mają się zachowywać w domu i o czym rozmawiać z dzieckiem, aby pomóc w prowadzonej terapii.
Do najczęstszych problemów z jakimi borykają się dzieci możemy zaliczyć: problemy w szkole i z rówieśnikami, nieszczęśliwa miłość, przemoc lub alkohol w domu, samotność, brak zrozumienia, zazdrość oraz nieodpowiednie towarzystwo. Te wszystkie czynniki wpływają bardzo emocjonalnie na dziecko, które w młodym wieku nie potrafi sobie samo poradzić z tymi problemami. Najgorzej jest jednak w przypadku nastolatków, gdzie czasem niepowodzenie w miłości doskwiera tak bardzo, że młody człowiek jest w stanie z tego powodu popełnić samobójstwo. Dlatego ważne jest by rozmawiać ze swoim dzieckiem w każdym wieku i przy natłoku spraw jakie mamy do załatwienia zawsze znaleźć odrobinę czasu tylko dla niego.