Bieganie w zimie to prawdziwe wyzwanie nawet dla zawodowców. Wynika to oczywiście z niskiej temperatury na dworze, a także pozostałych nieprzyjaznych warunków takich, jak śliska nawierzchnia, czy padający śnieg. Warto więc zdecydowanie dowiedzieć się, jak dobrze przygotować się do uprawiania takiego sportu w tych trudnych warunkach.
Jak się ubrać do biegania na mrozie?
Nie ulega wątpliwości, że najważniejszą rzeczą w tym konkretnym przypadku jest właśnie ubiór. Ubranie powinno być takie, które z jednej strony zapewni ciepło organizmowi, a z drugiej nie będzie powodowało przepocenia. Na samym początku warto założyć na siebie bieliznę termiczną, która odprowadza wilgoć, w tym przypadku pot na zewnątrz. Kolejnym elementem odzieży może być koszulka i cienka sportowa kurtka. Jeśli chodzi natomiast o dół garderoby, to powinny być to leginsy najlepiej ze stoperami, które będą zatrzymywały wiatr, dzięki czemu organizm nie wychłodzi się zbytnio. Założyć należy również grube, długie skarpety a także odpowiednie, specjalistyczne buty do biegania. Powinno się również pamiętać o najważniejszym elemencie ubioru, czyli czapce, lub opaski, która będzie chroniła uszy i zatoki. To właśnie przez głowę ucieka bardzo dużo ciepła, dlatego tak ważna jest jej ochrona. Warto również postawić także na wygodne rękawiczki, które przy długim bieganiu mogą zdecydowanie pomóc ochronić dłonie przed srogim mrozem.
Jak się rozgrzać?
Rozgrzewka to również niesłychanie ważny element. Należy pamiętać, iż powinna ona trwać około 10 minut i przede wszystkim musi być ona bardzo dynamiczna tak, aby dany organizm nie stygł po wyjściu z domu, tylko jak najszybciej się rozgrzewał. Wskazane są przytupy, wymachy, podskoki, skręty tułowia, krążenie bioder i wiele innych. Wszystko to pozwoli na doskonałe rozgrzanie mięśni i stawów, dzięki czemu w znacznym stopniu zmniejsza się ryzyko poniesienia ewentualnej kontuzji. Dopiero w tak dobrej dyspozycji można zacząć bieg, który zakończyć powinien się powolnym schłodzeniem organizmu, czyli przejściem z biegu do wolnego marszu. W ten sposób organizm przyzwyczaja się do innego tempa i powoli zaczyna odpoczywać.
Podsumowując, nie ulega wątpliwości, iż bieganie w zimie to naprawdę trudne wyzwanie. W dużej mierze zależy ono zarówno od odpowiedniego dobrania ubioru, jak i wcześniejszej dynamicznej rozgrzewki. Wszystko to powinno być zrobione w sposób przemyślany i odpowiedzialny tak, aby nikt nie musiał w żadnym stopniu narażać swojego organizmu na jakieś niepożądane skutki.