kasza2go.pl

Kasza2go.pl – zdrowie, dieta lifestyle, moda

Dieta Lifestyle Zdrowie

Dieta przy aparacie ortodontycznym

Nie ulega wątpliwości, że w pierwszych dniach po założeniu aparatu ortodontycznego odczuwalny jest silny dyskomfort podczas jedzenia. Warto szczególnie wtedy zdecydować się na zmianę diety i postawić tym samym na płynne, bardziej lżejsze produkty i potrawy, które nie będą sprawiały aż takiego wielkiego bólu.

Wszystko co warto wiedzieć o diecie

Dieta przy aparacie ortodontycznym powinna być w dużej mierze oparta o blender. To urządzenie zapewni przeżycie w tych naprawdę ciężkich dla wielu osób chwilach. Jeśli chodzi o danie główne, czyli obiad, to należy zdecydowanie postawić na ryż, makarony, czy chociażby kaszę. Jeszcze lepszą opcją wydają się chociażby zupy. Przykładowo może to być zupa dyniowa, groszkowa, czy pomidorowa. Jeśli chodzi natomiast o desery, czy różne pozostałe przekąski podczas dnia, to należy przede wszystkim używać wcześniej wspomnianego blendera i tworzyć sobie różnego rodzaju koktajle oraz jogurty. Ta forma jedzenia zdecydowanie jest w stanie zaspokoić głód przynajmniej na godzinę. Można również spróbować zrobić sobie budyń, czy kisiel, albo cienkie naleśniki z dżemem. Ponadto cała dieta może być także uzupełniana przez jakieś miękkie owoce i ugotowane warzywa. Można z nich zrobić sałatki lub też po prostu pokroić w małe kawałeczki i spożywać. W pierwszych dniach noszenia aparatu warto również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu się.

A co dalej?

Wiele osób po przejściu pierwszego, najgorszego okresu zastanawia się nad dalszą dietą. Warto wspomnieć, iż w kolejnych miesiącach dieta ta zdecydowanie nie jest aż tak restrykcyjna i to tylko i wyłącznie od danej osoby zależy, co będzie jadła. Należy jednak mieć na uwadze, że są produkty, których spożywanie zdecydowanie odradza się dla osób chodzących w aparacie ortodontycznym. Są to chociażby słodycze, a w szczególności takie, które bardzo się ciągną np. krówki. Ponadto odradza się również jedzenia twardych produktów takich, jak orzechy. Zdecydowanie nie powinno się również spożywać produktów z ziarnami. Oczywiście, dobrze byłoby w tym przypadku również odstawić gumy do żucia. Wszystkie wcześniej wymienione produkty to te na które rzeczywiście należy uważać, gdyż mogą one przysporzyć nam wielu problemów, których z pewnością nikt by sobie nie życzył. Właśnie dlatego najlepszą opcją jest po prostu niesięganie po te produkty.

Podsumowując, warto posiadać podstawową wiedzę na temat diety przy aparacie ortodontycznym. Z pewnością ułatwi to codzienne życie ale także sprawi, że o wiele lepiej dana osoba będzie się czuć i funkcjonować.